Golf WA International Bowl

2018

Opens: March 1st
Closes: August 10th
Cost: $3

State Level Winners

Silver: Gail Hackett (The Australia GC) -8
Bronze:
 Lesley Motion (Collie) -8


2017

State Level Winners

Silver: Robin Challenor (LKCC) -10
Bronze:
 Rebecca Thompson (Boyup Brook) -13

Robin Challenor – Lake Karrinyup


2015

Silver: Carol Piper (Moora)
Bronze: Zanna Pritchard (Kojonup)
IMG_0523


2014

Trophy Winner
1 2 

 WOMEN’S INTERNATION BOWL COMPETITION

 The International Bowl was started in 1934 by the Australian Ladies Golf Union to assist women to compete at an International level

Three stroke rounds are scheduled at club level and the best Silver and Bronze scores for the year are submitted to Golf WA.

STATE WINNERS

SILVER     BRONZE    
YEAR NAME CLUB YEAR NAME CLUB
1934 Mrs G Mengler Sea View      
1935 Mrs S.E. Craig Perth 1935 Mrs W Whitely Mt Yokine
1936 Mrs O.J. Negus WAGC 1936 Mrs H Freedman Mt Lawley
1937 Mrs A.J. McNeil Royal Perth 1937 Mrs J.V. Keane Sea View
1938 Mrs N Temperley Royal Perth 1938 Mrs D Quartermain Royal Perth
1939 Mrs F Levinson Cottesloe 1939 Mrs T Sten Sea View
1940 Miss M Donovan Cottesloe 1940 Miss J Richardson Cottesloe
1941 World War 2   1941 World War 2  
1942 World War 2   1942 World War 2  
1943 World War 2   1943 World War 2  
1944 World War 2   1944 World War 2  
1945 World War 2   1945 World War 2  
1946 World War 2   1946 World War 2  
1947 Mrs F.H. Watts WAGC 1947 Mrs Wells Katanning
1948 Mrs F.H. Watts Nedlands 1948 Mrs J Anderson Geraldton
1949 Mrs P Spencer Sea View 1949 Mrs A Smart Kalgoorlie
1950 Mrs M Cobley Geraldton 1950 Mrs M Coglan RSGC
1951 Miss G Hawkins Cottesloe 1951 Mrs E McDonald Smith York
1952     1952    
1953 Mrs R Jones Katanning 1953 Mrs D Allen Manjimup
1954 Mrs B Sanders Northam 1954 Mrs E Ilbery Royal Fremantle
1955 Mrs J Kyle Kalgoorlie 1955 Mrs L Stanley Mt Lawley
1956 Mrs T Baker Mt Lawley 1956 Mrs D Hawksford Cottesloe
1957 Mrs E Birmingham Kellerberrin 1957 Mrs S.L. Knapp Upper Blackwood
1958 Mrs D Frankland Royal Fremantle 1958 Miss J Braham Sea View
1959 Miss D James Cottesloe 1959 Mrs B.P. Warren Koorda
1960 Mrs B.S. Hughes Lake Karrinyup 1960 Mrs W Brady WAGC
1961 Mrs J Mills Koorda 1961 Mrs C.H. Cooke (Beth) Koorda
1962 Mrs Vera Tandy Royal Fremantle 1962 Miss S Britten Narembeen
1963 Mrs H Leedman Nedlands 1963 Mrs L Gianatti Kojonup
1964 Mrs M Hardwick Bencubbin 1964 Mrs F Draper York
1965 Mrs G.B. Gibbs Royal Fremantle 1965 Mrs E Kidd Brookton
1966 Mrs I Riseborough   1966 Mrs B.F. Harris Gnowangorup
1967 Mrs A Stokes Hughes Tonebridge 1967 Mrs S Ware Kellerberrin
1968 Mrs B Rintoul Narrogin 1968 Mrs J Messenger Brookton
1969 Mrs N Thorley Northam 1969 Mrs M Chadwick Bencubbin
1970 Mrs V Winfield Beverley 1970 Mrs L Lorian Cottesloe
1971 Mrs E Thomson Tammin 1971 Mrs H Gillespie Nokanning
1972 Mrs B Rintoul Narrogin 1972 Mrs E McWhirter Kellerberrin
1973 Mrs B Hardie Narrogin 1973 Mrs N Norrish Trayning
1974 Miss L Patrick Sea View 1974 Mrs M King Moora
1975 Mrs P Wilhelm Katanning 1975 Mrs B Wedgewood Trayning
1976 Mrs D Yandle Narembeen 1976 Mrs R Tolmie Mundaring
1977 Mrs Eileen Dawson Royal Perth 1977 Mrs I Schlipper Port Hedland
1978 Mrs M Clarke Derby 1978 Mrs L Whyte Ballidu
1979 Mrs Ann Kelly Melville Glades 1979 Mrs G Cussons Kojonup
1980 Mrs G Parker WAGC 1980 Mrs B Spooner Wagin
1981 Mrs Gwen Cole Royal Fremantle 1981 Mrs L Hazell Lake Karrinyup
1982 Mrs I Walker Gnowangerup 1982 Mrs W Kirk Moodiarrup
1983 Mrs J McKiernan Merredin 1983 Mrs R Roberts Merredin
1984 J Freedman Mt Lawley 1984 G Smith Royal Perth
1985 J Ryan Trayning 1985 J Delane Miling
1986 Glad Freind Lake Karrinyup 1986 Jane Pearse Mingenew
1987 B O’Callaghan Merredin 1987 E Parry Beverley
1988 E McWhirter Spalding Park 1988 R.E. O’Connell Nungarin
1989 J O’Shea Quairading 1989 Jenny Fowler Williams
1990 J McAskill Gosnells 1990 S Whitby Roebourne
1991 Jane Wilson Hartfield 1991 Jan Burton Koorda
1992 D Preest Derby 1992 L Dorrington Lake Karrinyup
1993 Judy Stewart Royal Perth 1993 Debbie Watts Brookton
1994 O Beaton Southern Cross 1994 C Pascoe Wongan Hills
1995 M McGrath Brookton 1995 Annette De Pledge Mt Barker
1996 Janice Bloom Quairading 1996 Kay Johnson Surfside
1997 L Joyce Bridgetown 1997 C Hooper Hannans
1998 Isla Jensen Pingaring 1998 E Goodhill Southern Cross
1999 Karen Clare Koorda 1999 Jenny Whitehurst Carnamah
2000 Karin Wesley Southern Cross 2000 Avis Sanders Greenhead
2001 J McKay Spalding Park 2001 R Lilly Cottesloe
2002 Val Pullan Royal Fremantle 2002 Diane Hayter Mosman Park
2003 Rhonda Parker Boyup Brook 2003 Phyllis Hayward Kalbarri
2004 C Garland Hamersley 2004 Vicki Kelly Wagin
2005 Ellie Venables Kalgoorlie 2005 Nikki Bellemore-Thomas Nedlands
2006 Carol Curnow Melville Glades 2006 Christine Stewart Mt Lawley
2007 Jenny Fallows WAGC 2007 Marcia Fenner Cottesloe
2008 Jan Espinos Busselton 2008 Tracey Ebert Ravensthorpe
2009 Margaret Rodgers Marangaroo 2009 Margaret Angel Harvey
2010 Robyn Richards Royal Perth 2010 Maureen Beaton Southern Cross
2011 Janice Gowland Whaleback Ladies 2011 Freda Gan Collier Park
2012 Margery Solomon Brookton 2012 Kathryn Rouse Serpentine
2013 Kerry Strzina Sea View 2013 Jenny Camac Carnamah
2014 Thanh Chua Mosman Park 2014 Gaye Green Jandalakes
Dawn Salter Lakelands
2015 Carol Piper Moora 2015 Szanna Pritchard Kojonup
2016 Sharon Jacobs Corrigin 2016 Signe Hivem Australia GC
2017 Robin Challenor Lake Karrinyup 2017 Rebecca Thompson Boyup Brook
f